Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctý, a tedy poslední měsíc v roce.

Zatímco české jméno prosince je nejasné (jazykovědci k tomu nejistě uvádějí buď souvislost s přídavným jménem „siný“ ve smyslu „zimní polojas“ a „šerosvit“ nebo slovesem „prosit“ ve smyslu vánočních zvyků „koledovat, žádat výslužku“), jméno měsíce v mnoha jiných jazycích „december“ má zřejmý původ v římském kalendáři. Tam byl totiž měsícem desátým, proto se jmenuje podle decem neboli deset a teprve v r. 153 př. Kr, byly přidány ještě dva měsíce.

Přírodní událostí prosince je zimní slunovrat, kdy Slunce stojí nad obratníkem Kozoroha. Letos připadá na pátek 21.12.

Právě v tento den je na severní polokouli nejkratší den v roce. Je to den, jsme přesně v polovině temnější půlky roku a svítá nám na jasné slunnější zítřky bez ohledu na nadcházející oslavy příchodu Spasitele.

Do jarní rovnodennosti, kdy zase začneme díky slunci a příjemnějším venkovním teplotám nabírat více síly a vitamínu D, je třeba pečovat o sebe tak, abychom nepodlehli tíze konce roku, ať už fyzicky, nebo psychicky. Kromě toho se nám v zimě zcela logicky změnil životní styl a jídelníček. Z častého pobytu venku jsme se stáhli dovnitř a pojídání podzimní úrody čerstvého ovoce a zeleniny jsme vyměnili za na nedozrálé dovozové plody z obchodů, neb jen málo lidí má uskladněné zásoby z místních zdrojů.

Z dovozu je naopak skvělé využít čaj Lapacho, který jihoameričtí domorodci i naši místní imunologové doporučují společně se zvýšeným příjmem vitamínu C a enzymoterapií pomocí léku Wobenzym jako velmi účinnou pomoc při stimulaci obranyschopnosti v tomto zátěžovém období.

Pokud je ale prevence zanedbaná a nemoc propukla, jsou enzymy dodané per orálně velmi významné pro zkrácení a menší intenzitu průběhu nemoci, nápomocné při hojení a zmenšení otoku napadených sliznic či ran a ulevují od bolesti. Kromě toho zvyšují účinnost antibiotické léčby. Více na wobenzym.cz.