Radost symbolizuje přirozenou emoci, se kterou se každý z nás narodí. Ale ne všichni si ji dokáží uchovat po celý život. Pravdou ovšem zůstává, že obyčejná radost dokáže významně přispět k našemu zdraví a celkové kvalitě života.

Radost je motorem pro naše srdce

Je to právě radost, která se podílí na roznášení energie do celého našeho organismu. Pokud máme nedostatek radosti, podepíše se to nejen na naší náladě. Kromě toho, že budeme smutní, se můžeme zároveň cítit bez síly. Běžné každodenní záležitosti se nám nedaří a my máme tendenci vyhledávat jen samá negativa a nezdary.

TIP: Přemýšlíte, jak uvolnit svoje tělo a mysl? Absolvujte rozvolňující masáž.

Nedostatek radosti může způsobit zdravotní problémy

Pokud nám radost chybí z dlouhodobého časového hlediska, může se to začít podepisovat i na dalších skutečnostech. Takoví lidé například velmi často zažívají frustraci a závist. A také mají tendenci upadat do sebelítosti či nenávisti k sobě samým.

Z tohoto důvodu by si každý člověk měl svoji radost chránit, co nejvíce ji podporovat a rozvíjet.

Mezi potěšením a radostí je rozdíl

Je pravdou, že mezi potěšením a radostí existuje zásadní rozdíl. Někteří lidé si však tyto pojmy často pletou.

Jako potěšení se označuje krátkodobá záležitost, která je závislá na vnějších faktorech. Vzniká ve všech situacích, které v daném člověku vyvolávají příjemné pocity. Může se jednat například o příjemně strávený den s někým blízkým, hezký dárek, nebo třeba projev něčí náklonnosti či respektu.

Na druhou stranu radost je pojem pro celoživotní záležitost (pokud tedy o ni daná osoba nepřijde). Radost není na ničem závislá. Jedná se totiž o čirou radost z bytí, ať se děje cokoliv. Ale pozor. Neznamená to, že ten, kdo má radost, nikdy nezažívá negativní emoce. Prožívá totiž všechny, ovšem ty negativní u něj trvají jen chvíli.

Více informací ze světa zdraví a zdravého životního stylu najdete na www.netradicni-medicina.cz.