Už jste slyšeli o hydroponii? Díky tomuto způsobu pěstování si můžete pochutnat na čerstvé zelenině po celý rok. O co jde a jaká jsou specifika hydroponického pěstování?

Rostliny získávají výživu z vody a hnojiv

Hydroponie se někdy zkráceně nazývá také hydro a jde o způsob pěstování, při kterém je nositelem živin voda, nikoliv pěstební médium. Jak určitě víte, normálně čerpají rostliny živiny z hlíny. Poté je sázíme na záhon nebo do květináče a zavlažujeme rostliny čistou vodou.

Při hydroponii je pěstební médium pouze prostředníkem mezi rostlinou a živným roztokem. Pěstební médium tedy nesmí obsahovat žádné živiny ani jiné látky, které by se rozpouštěly ve vodě. Výživu rostlinám zajišťuje živný roztok, tedy voda, ve které jsou rozmíchaná hnojiva.

Pěstujte ve vodě a vyhněte se škůdcům

Díky hydroponickému pěstování rostliny rostou a dozrávají mnohem rychleji než při tradičním pěstování v zemině. Rostlinky i plody jsou větší a rychleji zralé. Můžete se tak těšit na bohatou sklizeň za krátkou dobu.

Navíc při pěstování v hydroponii se snižuje riziko výskytu škůdců a chorob, protože jejich zárodky bývají často skryté právě v zemině a ta se při hydroponii nepoužívá.

Co potřebujete pro pěstování v hydroponii

Pokud chcete čerstvou zeleninu sklízet po celý rok, budete potřebovat pěstební box nebo místnost, ve které můžete měřit a regulovat teplotu a udržovat ji stejnou nezávisle na ročním období. Teplotu snadno změříte podle teploměrů a upravíte pomocí ventilátorů nebo topení.

Důležitá je také vlhkost vzduchu. Na její měření si pořiďte vlhkoměr. Nejlepší je vlhkost udržovat na 80 % po dobu růstu a poté při fázi květu, asi 3-4 týdny před sklizní, snížit na 40 – 60 %.

Neobejdete se ani bez kvalitních hnojiv pro hydroponii. Využívají se například hnojiva v tabletách s obsahem vápníku, který v měkké vodě chybí anebo tekutá hnojiva, které jsou velmi kvalitní a živiny jimi můžete dodávat společně se zálivkovou vodou.

Chcete si i v zimě užít šťavnatou zeleninu? Zapomeňte na supermarkety a vypěstujte si vlastní lahodné plody díky hydroponii.